Taylor Swift, Travis Kelce ve Basquiat

Geçen yıl Paris’teki Fondation Louis Vuitton’da ‘Basquiat x Warhol: Painting Four Hands’ başlıklı bir sergi vardı.

1984 ile 1985 yılları arasında, Jean-Michel Basquiat ve Andy Warhol birlikte yaklaşık 160 eser yarattılar.

Hatta bu eserler kendi kariyerleri boyunca yarattıkları en büyük yapıtlardan.

Dostluklarına ve ortak üretimlerine tanık olan Keith Haring “Sözcükler yerine resim yoluyla gerçekleşen bir sohbet” ve “Üçüncü, ayırt edici ve benzersiz bir zihin yaratmak için birleşen iki yetenek” diye özetliyordu bu ortaklığı.

Basquiat × Warhol sergisi, bu sıra dışı yapıtlara adanan gelmiş geçmiş en önemli sergiydi ve iki sanatçının imzasını taşıyan 80 tuval de dahil olmak üzere 300’ü aşkın eser ve belgeyi bir araya getirdi.

Yeni belgesel geliyor

Şimdi ise gündemde yeni bir Basquiat belgeseli var.

Üstelik bu belgeselin yatırımcısı da tanıdık bir isim: Travis Kelce.

Super Bowl’u kazanan NFL takımı Kansas City Chiefs’in yıldızı aynı zamanda Taylor Swift’in sevgilisi olarak da gündemde.

Taylor Swift’in ABD Başkan adaylarından birinin kampanyasını desteklemesinin ABD’de seçimlerin gidişatını bile değiştirebileceği söylentilerine rağmen Travis Kelce’nin bu haberle gündeme gelmesi ister istemez Taylor Swift’in Demokrat Parti adayı, ABD Başkanı Joe Biden’ı destekleyeceği söylentilerini de beraberinde getirdi.

Bu arada hatırlatalım, Basquiat’nın da 27 yıllık kısa hayatında bir pop yıldızıyla Madonna’yla büyük aşkı iz bıraktı.

Travis Kelce’nin finansmanını destekleyeceği ünlü sanatçı ve popüler kültür ikonu Jean-Michel Basquiat’ı konu alan ‘King Pleasure’ adlı belgesel Basquiat’ın mirasçılarıyla iş birliğiyle yapılacak.Variety dergisine göre yapımı Lizzo’nun eski kreatif direktörü Quinn Wilson yönetecek ve Kaliforniya merkezli Radiant Media Studios prodüksiyonu üstlenecek. Bu şirket, yeşil enerji girişimcisi Mike Field ve Netflix’in eski ticari işler başkanı Ray Maiello tarafından yönetiliyor.Üçlü daha önce bağımsız film ‘My Dead Friend Zoe’ (2024) üzerinde de birlikte çalışmıştı.Basquiat’ın, graffiti sanatçılığından New York sanat dünyasının en güçlü çevrelerine geçişini anlatan hikâyesi daha önce de film dünyasının dikkatini çekmişti.Basquiat’ın ölümünden bu yana geçen 36 yılda iki sinema filmine konu oldu.Julian Schnabel’in 1996’daki ilk yönetmenlik denemesi ‘Basquiat’ta sanatçı rolünde Jeffrey Wright rol aldı. Andy Warhol rolünde David Bowie, Mary Boone rolünde Parker Posey ve yardımcı rollerde Dennis Hopper ve Christopher Walken gibi yıldızlar yer aldı. Tamra Davis’in yönettiği ‘Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child’ (2010) adlı belgesel de sinemalarda gösterime girdi.Basquiat’ın ailesi, 2021’de New York’ta büyül bir retrospektif sergi düzenledi. Bu serginin girişindeki mağazada ise kapüşonlu üstler, telefon kılıfları, sırt çantaları ve kaykaylar gibi çeşitli ürünler yok sattı.  Basquiat sadece graffitileriyle süslü ürünlerle değil, eserleriyle de sanat piyasasının hep gündemindeydi. 1982 tarihli isimsiz bir kafatası tablosu, 2017’de Sotheby’s New York’ta 110 milyon 500 bin dolara satıldı. 2021’de ise Artnet Fiyat Veri Tabanı kayıtlarına göre, açık artırma geliri açısından Pablo Picasso’nun ardından rekor seviyedeki 439.6 milyon dolarlık pazara ulaşmıştı. Her ne kadar daha sonra satış rakamları biraz düşse de Basquiat, mirasçılarının da stratejik çalışmalarıyla, her zaman gündemdeki yerini korudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x